Bezpieczeństwo w Stambule

Bezpieczeństwo w Stambule. Jedno z największych miast świata budziło w nas mieszane uczucia, co do bezpieczeństwa. Różne opnie, które można znaleźć jednoznacznie nie stwierdzały, czy można tam bez obaw pojechać. W Polsce krąży wiele według mnie krzywdzących stereotypów na temat Turków. Stambuł odwiedziliśmy w czerwcu, w okresie ramadanu. Ruch na ulicach wieczorem ze względów religijnych był duży. Obiegowa opinia brzmi ,,lepiej nie poruszać się po mieście po zmroku”. Co w naszej subiektywnej opinii jest dalekie od prawdy. Stambuł to ogromne miasto i mogę powiedzieć tylko o miejscach, w których byliśmy. Odwiedziliśmy większość popularnych miejsc w mieście. W jednym dniu przeszliśmy ponad 18 km po mieście od Błękitnego Meczetu na koniec ulicy İstiklal Caddesi.

Bezpieczeństwo w Stambule
İstiklal Caddesi
Hagia Sophia

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kilka wniosków po wizycie:

  1. Bez obaw można tam teraz jechać.
  2. Ludzie na ulicach, szczególnie w centrum są ubrani, tak jak w dużych miastach europejskich. Wcale w ubiorze nie dominuje kultura islamu.
  3. Ludzie są otwarci i pomocni.
  4. Warto tam pojechać i odkryć miasto na swój sposób.
  5. Bardzo polecam rejs po Bosforze, trwa aż 2 godziny i można zobaczyć miasto z innej perspektywy. Koszt to 15 euro od osoby. Dobrze wybrać wieczorny kurs wtedy wypływa się w dzień, a wraca po zmroku, kiedy miasto zaczyna się podświetlać.
  6. Warto wybrać hotel z tarasem na górze. Można z niego podziwiać podczas śniadań z jednej strony Bosfor, a z drugiej bazylikę Hagia Sophia i Błękity Meczet. Wieczorem widać statki wpływające do cieśniny, można usłyszeć jak muezini nawołują z minaretów do modlitwy.
  7. Grand Bazar (Wielki Bazar, Kryty Bazar) to ściema dla turystów. Dopiero po wyjściu z krytej części zaczyna się prawdziwy handel.
  8. Trzeba zjeść kebab i wypić popularną herbatę w oryginalnej filiżance/szklance.
  9. Ceny są niższe niż w Polsce.
Kebab na İstiklal
Turecka herbata

Hotelowe śniadanie
Bezpieczeństwo w Stambule
Kurs po Bosforze

 

 

 

Ostrzeżenia dla podróżujących

Zawsze może się coś zmienić, polecam zaglądać na stronę Ministerstwa Spraw Zagranicznych tutaj i sprawdzać bieżącą sytuację, czy coś się nie dzieje.

Most nad Bosforem
Most nad Bosforem
Widok z hotelowego tarasu
Widok z hotelowego tarasu

 

 

 

 

 

 

 

 

Jakie są Wasze odczucia, opinie związane z tym tematem?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *